powrót

LED czy warto?

Zgodnie z Dyrektywą UE stopniowo wycofywane są z produkcji tradycyjne źródła światła, wielu z nas zastanawia się czym je zastąpić w domu czy w biurze. Nowoczesna technologia proponuje nam diody elektroluminescencyjne, zwane z ang. LED.
Jedni podchodzą do nich z entuzjazmem inni z nieufnością jednak
 ze względu na swoje liczne zalety zyskują one coraz większą popularność. 
Pod względem wydajności LEDy są kilkukrotnie lepsze niż żarówki tradycyjne i porównywalne ze świetlówkami kompaktowymi, a te najlepsze jakościowo nawet przewyższają je pod tym względem. 

Zalety diod elektroluminescencyjnych:
 • mały pobór prądu
 • mała wartość napięcia zasilającego
 • duża sprawność
 • małe straty energii
 • małe rozmiary
 • duża trwałość
 • duża wartość luminacji

Jednak ważna jest jakość wykonania samej diody jak również elementu odprowadzającego ciepło (radiatora)  produkowane podczas jej pracy, ponieważ od tego zależy zarówno  trwałość samego żródła Ledowego jak i komfort jego użytkowania.

Producenci prześcigają się w wypuszczaniu na rynek coraz to nowych żarówek ledowych dlatego przed zakupem należy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań:
Przede wszystkim do czego chcemy zastosować źródło światła Led czy ma to być oświetlenie ogólne - tj rozproszone dla oświetlenia całego pomieszczenia czy punktowe doświetlające powierzchnię do pracy np blat biurka lub kuchenny. Odpowiedż na to pytanie pozwoli nam zawęzić wybór do między żarówkami ściśle kierunkowymi typu parXX a odpowiednikami klasycznych żarówek rozpraszającymi światło we wszystkich kierunkach.
Po drugie jaki rodzaj pomieszczenia chcemy oświetlić. Dla pomieszczeń biurowych zalecana jest chłodniejsza barwa światła niż dla zastosowań domowych do wyboru mamy zwykle Ledy tzw ciepłe WormWhite do 3000K (zbliżone do światła tradycyjnej żarówki) i zimne daylight ok 6500K  oraz znacznie rzadziej spotykane tzw neutral ok 4000K.

Jednak gdziekolwiek chcemy zastosować diody LED kierujmy się jedną podstawową zasadą - JAKOŚĆ jest najważniejsza!!!  
Kupując najtańsze dostępne diody niewiadomego pochodzenia ryzykujemy nie tylko niepotrzebną stratę pieniędzy bo żarówki nie spełnią naszych oczekiwań pod zględem jasności i trwałości, ale również możemy zaszkodzić naszym oczom (źródła led profesjonalnych producentów przechodzą rygorystyczne kontrole pod względem bezpieczeństwa i jakości emitowanego światła) czego sprzedawcy tanich chińskich podróbek nie są nam w stanie zagwarantować.
Podsumowując źródła światłą oparte na technologii Led są naszą przyszłością, więc warto zainwestować w dobrej jakości żarówkę bo odwdzięczy się nam ona obniżką rachunków za energię elektryczną przez wiele lat.

Kontakt:

 • P.W. APUS
 • ul. Brukowa 16 Łódź
 • tel.: 42 650 08 90, 42 650 08 92
 • fax: 042 612 21 58

Newsletter:

Wpisz adres e-mail.